Přejdi na obsah Přejdi na navigaci

Spolehlivevahy.cz  >  Jak vybrat váhu?

7 snadných bodů pro pomoc při výběru váhy

1.    V jakém provozu budete vážit?

Důležitým krokem při výběru váhy je zvolit místo použití váhy od kterého se následně odvíjí typ váhy (Analytická, Laboratorní, Paletová atd..). Jednotlivé typy váhy se liší ve specificích pro daný provoz. Například laboratorní váhy, které vyžadují vysokou přesnost a využívají se k vážení spíše nižších hmotností, nebudete moci využít k zvážení 50 kg komodity.

2.    Jakou přesnost váhy vyžadujete?

Důležitou jednotkou přesnosti je tzv. dílek. Váha s dílkem 1 g Vám neukáže přesnou hodnotu 52,6 g, nýbrž 53 g. Pokud potřebujete přesnější rozlišení sáhněte po váze s dílkem 0,1 g. Přesnost váhy se řídí třídou přesnosti například nejpoužívanější třídou přesnosti je třída C3, která určuje rozdělení vážícího rozsahu na 3000 dílků. Povolená odchylka je dána normou.

Příklad: Váha s maximální váživostí 3000 kg s třídou přesnosti C3 disponuje dílkem 1 kg.

3.    Potřebujete váhu k obchodnímu styku?

Pokud Vám nestačí váha pro vaše interní účely a technologické vážení pořiďte si ověřenou váhu, která je ověřitelná pro obchodní styk. Potřeba úředně ověřených vah je zejména tam, kde se kalkuluje s cenou.

4.    Jaká je maximální váživost?

Váživost váhy vyberte dle nejtěžšího váženého tělesa. Čím vyšší váživost tím obvykle vyšší dílek (krok stupnice) váhy.

5.    Jak velkou váhu potřebujete?

Potřebujete vědět rozměry vážených těles a od kterých se odvíjí velikost vážící plochy. Vážené těleso může mírně přečnívat mimo váhu, nicméně nesmí se dotýkat země nebo okolních objektů.

6.    Výstup z váhy?

Důležitou součástí je také výběr způsobu vyhodnocení naměřených dat o hmotnosti. Například způsobem připojení PC, tiskárny nebo připojení jiných výstupů podle zvoleného typu váhy. Možnosti komunikačního rozhraní mohou být: USB, WiFi, RS 232, RS 485 atd…

7.    Další specifikace

Zvažte, zda má váha přístup k elektrickému napájení nebo je potřeba využít baterii. Zda nebude váha použita v prostředí s nebezpečím výbuchu nebo v prostorech, kde hrozí zvýšené riziko koroze. Další specifikací může být venkovní nebo vnitřní použití.

 

Můžete také využít naše kontaktní údaje.